Projekt domu na działkę ze spadkiem terenu
LAGUNA częściowe podpiwniczenie
Milicz 49 dw PC
Akant 2
Lazur 2
Gdów nowy 9x
Karowo dw
Divitis I G2
Ka101 P
Karowo 3
Flexus I G2
Chmielniki średnie dw 29
Amber 3
Rajsko
Chroślice
Osina 44
Jaworowo 17 kw
Wyżne 1 dw
Osina 32
Żarowo 39 m
Sadowo 9
Brzozów
Chmielniki małe dw 65
Brzozów 7
Jaworki 19 dw
Chmielniki małe 59 dw
Wiki Stok
Widokówka Stok
Sielawa
- 1
- ...
- 1
- 2
- 3
- ...
- 4
Wykorzystanie naturalnego spadku terenu
Planując budowę domu na skarpie, warto w przemyślany sposób wykorzystać naturalny spadek terenu. Projekty domów na zbocze (pochyłą działkę) tworzą specjalną kolekcję, która wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu Inwestorów. Działki ulokowane na zboczach cieszą się sporym zainteresowaniem między innymi ze względu na walory widoków, jakie im zazwyczaj towarzyszą. Naturalne ukształtowanie terenu warto optymalnie wykorzystać, aby w efekcie budynek harmonijnie wkomponował się w otoczenie i jednocześnie, by możliwe było jego racjonalne i funkcjonalne zagospodarowanie. Projekty domów na zbocze najczęściej są więc wyposażone w częściowe lub całkowite podpiwniczenie. Budynek o takiej konstrukcji przy skarpie posiada ściany bez okien, a po przeciwległej stronie - odsłonięte ściany z oknami. Dzięki temu piwnicę można przeznaczyć nie tylko na pomieszczenia gospodarcze, ale w części doświetlonej światłem naturalnym można w niej zorganizować np. wygodny pokój rekreacyjny.
Czy budowa domu na działce ze spadkiem terenu jest problematyczna?
Wszystko zależy od przygotowania - zarówno działki, jak i wyboru projektu, materiałów i na końcu - ekipy budowlanej. Jeśli inwestycja zostanie rozplanowana dokładnie przez specjalistę, a teren nie jest podmokły, budowa domu na skarpie przebiegnie bezproblemowo. Koszty budowy takiego domu będą oczywiście wyższe, niż w przypadku realizacji na płaskiej, łatwej do zagospodarowania działce. Dużą część kosztów stanowi bowiem budowa piwnicy i zapewnienie odpowiednich izolacji w gruncie.
Przed budową domu na działce ze spadkiem terenu...
Przed budową domu na skarpie warto zasięgnąć opinii geotechnika na temat gruntów występujących na posesji. Warto, aby potwierdził on swoje ekspertyzy także po wykonaniu wykopów. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek i problemów z realizacją budynku. Niebezpieczne mogą być osuwiska oraz zsuwy zbocza. Takie zjawiska mogą mieć miejsce wtedy, gdy wzdłuż ciągłej powierzchni zbocza, siły ścinające (wynikają one z ciężaru gruntu oraz obciążeń zewnętrznych - np. ciężaru domu) przekroczą wytrzymałość gruntu na ścinanie.