Prace pielęgnacyjne w ogrodzie w lipcu

Aby ogród pozostawał ładny przez cały czas, należy o niego dbać. Rośliny należy podlewać, pielić i odpowiednio przycinać. Niektóre czynności należy wykonywać w określonym czasie, ponieważ inaczej nie dadzą żadnego efektu. Lipiec to jeden z najgorętszych miesięcy w roku, gdy rośliny wymagają naszej wzmożonej troski. W lipcu - pełni okresu wegetacyjnego - drzewa, krzewy i rośliny zielne należy systematycznie podlewać. Jak jeszcze możemy zadbać o nasze ogrody?
 
Pielenie grządek i rabat
W miejscach oczyszczonych z chwastów warto rozłożyć 5-centymetrową warstwę ściółki przez co zmniejszy się parowanie wody i utrudni rozwój chwastów.
 
Drzewa i krzewy
Krzewom róż usuwamy pędy wyrastające z podkładek i przekwitłe kwiatostany oraz zasilamy nawozem dla róż. Od połowy lipca można rozpocząć okulizację (szczepienie). 
 
Żywopłoty
Przynajmniej raz w miesiącu trzeba delikatnie przystrzyc. Przycinamy młode pędy na jednakowej wysokości, skracając je przynajmniej o połowę. Jeśli chcemy mocniej ograniczyć wzrost, pozostawiamy tylko 2–3 cm nowych przyrostów.
 
Byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie
Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny skalne i rośliny okrywowe kwitnące wiosną Można także dzielić wysokie byliny kwitnące latem, ale aby rośliny dobrze zniosły ten zabieg, po przekwitnięciu należy przyciąć im pędy. Po dwóch tygodniach byliny wykopujemy i dzielimy w ten sposób, aby każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Sadzenie i sianie nowych roślin
W pierwszej połowie lipca można wysiać rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesiennymi chłodami. Wysiewamy także rośliny dwuletnie (takie, jak malwy, stokrotki, bratki i niezapominajki), które zakwitną w następnym sezonie.
 
Rośliny cebulowe, kłączowe i bulwiaste
W lipcu zaczynają kwitnąć mieczyki. Jeśli ścinamy kwiatostany do wazonu, należy to zrobić w fazie ledwie wybarwionych pąków, kiedy najniższe kwiaty zaczynają się dopiero otwierać. 
 
Inne prace ogrodowe:
  • Podlewamy pryzmę kompostową w czasie upałów
  • Dosypujemy nowy materiał na kompost. Skoszoną trawę mieszamy z chwastami lub innym materiałem organicznym i przesypujemy szczepionką kompostową (Komposter Radivit), co znacznie przyspiesza dojrzewanie kompostu
  • Robimy sadzonki krzewów liściastych pobierając je z pędów słabo zdrewniałych
  • Obficie podlewamy wieczorami cały ogród. Zwykłe popryskanie wodą nie wystarczy. Woda musi dotrzeć do korzeni. Dlatego najlepiej rzadziej podlewać, ale obficie i lejąc wodę od razu w korzenie
  • Czyścimy rośliny jednoroczne w skrzynkach balkonowych, aby dłużej zachowały urodę. Jeżeli któreś rośliny zmarniały należy je usuwać i wymieniać na inne, aby nasze kwitnące dekoracje zawsze wyglądały ładnie
  • Stosujemy profilaktycznie opryski na szkodniki i grzyby (szczególnie dotyczy to róż)
  • Ścinamy zioła, aby się krzewiły

Jeżeli marzysz o pieknym ogrodzie, a nie masz jeszcze domu, wybierz jeden z projektów w letniej promocji Planz.pl - www.planz.pl