Basen w ogrodzie

 
W upalne dni kiedy szukamy sposobu na to, żeby się schłodzić, basen może okazać się świetnym rozwiązaniem. W naszym klimacie basen coraz rzadziej jest oznaką luksusu, ponieważ coraz więcej osób buduje je w swoich ogrodach.
 
Rodzaje konstrukcji basenów ogrodowych
 
Konstrukcja basenu przy domu (niecka) może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej jest żelbetonowa albo też gotowa z blachy stalowej, tworzywa sztucznego (akrylu, PVC) lub żywic. Do przydomowych ogrodów najczęściej wybiera się najprostszy typ basenu - z akrylową niecką. Gotowy element przewozi się i montuje w przygotowanym wcześniej wykopie. Baseny tego typu mają najmniejszą trwałość, ale są stosunkowo tanie. Innym rodzajem są niecki, których konstrukcję wylewa się w deskowaniu lub muruje z pustaków betonowych. Ten typ konstrukcji wymaga dokładnego zabezpieczenia przed wodą. W tym celu nieckę wykłada się kilkoma warstwami zbrojonej folii PVC. Najpopularniejsze - ze względu na trwałość, szczelność, dowolność kształtów i rozmiarów - są baseny tradycyjne, wykonane ze zbrojonego betonu i wykończone płytkami ceramicznymi.  Wszystkie baseny ogrodowe, niezależnie od ich konstrukcji, w polskich warunkach klimatycznych  trzeba opróżniać z wody przed zimą.
 
Koszty budowy basenu
 
Koszty basenu w ogrodzie zależą w dużej mierze od: rodzaju basenu, ilości dodatkowego wyposażenia oraz stopnia eksploatacji. Budowę basenu można podzielić na 3 etapy. Etap pierwszy to budowa niecki wraz z systemem filtrującym. To najdroższy etap budowy basenu, który może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Drugim etapem budowy basenu jest jego osłona. W przypadku basenu krytego wymagana jest budowa stałego zadaszenia, w przypadku basenu odkrytego możemy zdecydować się na specjalny system z ręcznie zwijaną folią. Koszt takiego przykrycia zależy od naszych preferencji i materiałów bądź systemów, które zostaną zastosowane. Przykrycie, mimo, że znacznie podwyższa koszty budowy basenu, jest inwestycją na lata - w lecie folia pozwoli nam dłużej zachować wyższą temperaturę wody, przy wietrznej pogodzie osłoni basen przed zaśmieceniem. Aby utrzymać stałą temperaturę wody w basenie warto rozważyć też zakup systemu do podgrzewania wody. Ogrzewanie może być elektryczne, lub solarne. Planując ogrzewanie solarne inwestor musi liczyć się z kosztem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
 
Ile kosztuje eksploatacja basenu?

 
Koszty związane z użytkowaniem basenu to przede wszystkim koszty związane z zakupem środków chemicznych oraz koszty za ogrzewanie wody. Preparaty chemiczne to ok. 2 tys. zł na sezon. Koszty za prąd zależą od indywidualnych upodobań użytkowników basenu oraz zainstalowanych systemów.
 
Gdzie umiejscowić basen?
 
Decydując się na basen w ogrodzie najważniejsze by wybrać dobrą lokalizację. Ze względu na zmienną pogodę warto znaleźć miejsce, które będzie dobrze nasłonecznione, oddalone od drzew i budynku. Tylko w ten sposób woda będzie miała możliwość naturalnego nagrzania się. Większa odległość basenu od drzew ułatwi nam zachowanie czystości wokół basenu.
 
Formalności
 
Chcąc rozpocząć budowę basenu należy uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenia potrzebne są na każdy zbiornik wodny, którego powierzchnia jest większa niż 30 m2. Chcąc wybudować basen o powierzchni większej niż 30 m2, należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w urzędzie –  tak samo, jak np. w przypadku budowy domu. Przy składaniu wniosku o jego wydanie, musimy posiadać cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Oprócz tego potrzebne będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeśli planujemy budowę mniejszego zbiornika (o powierzchni mniejszej niż 30 m2) –wystarczy samo zgłoszenie do urzędu o zamiarze budowy basenu. Zgłoszenie takie musimy złożyć 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Budowa każdego basenu krytego wymaga pozwolenia na budowę, niezależnie od tego jakiej jest on wielkości. 
 
W przypadku budowy basenu trwale ulokowanego w gruncie, którego gabaryty przeważnie są większe od przenośnego, konieczne jest umiejscowienie go tak by spełniał kilka warunków. Przede wszystkim basen musi posiadać system stałego odprowadzania wody z basenu na zewnątrz działki, jak wymagają przepisy (zwłaszcza w przypadku terenów chronionych strefami sanitarnymi).
 
Basen odkryty czy kryty
 
W zależności od tego czy zamierzamy korzystać z basenu przez cały rok, czy tylko w okresie letnim – możemy rozważyć budowę basenu odkrytego lub krytego. Biorąc pod uwagę koszty, basen kryty jest droższy w budowie, niż basen bez zadaszenia. Jeśli zdecydujemy się na budowę basenu odkrytego, możemy rozważać jego dodatkowe przykrycie. Do wyboru mamy: automatycznie zwijaną folię lub nakładane na siebie panele. Niezależnie od tego, czy mamy basen odkryty czy przykryty, możemy wyposażyć go w dodatkowe urządzenia takie jak ogrzewacz wody, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z basenu nawet w chłodniejsze dni.
 
Czy basen odkryty sprawdzi się w polskich warunkach?
 
Jeszcze kilka lat temu basen ogrodowy kojarzył się w Polsce jedynie z luksusowym dodatkiem. Mimo poprawy życia materialnego, większość Polaków odstrasza zmienny klimat naszego kraju. Z basenu w ogrodzie przy naturalnych warunkach możemy korzystać maksymalnie cztery miesiące w roku.

Przykładowe projekty domów z basenem:
- projekt Alan z basenem
- projekt Willa z basenem
 
opracowanie: redakcja planz.pl