Projekt domu z lukarnami

Poddasze domu można doświetlić za pomocą okien dachowych, okien szczytowych lub lukarn czyli tzw.jaskółek.  Zarówno architektura budynku jak i kształt dachu mają istotny wpływ na sposoby aranżacji poddasza uwzględniając możliwości jego doświetlenia.
 
Lukarna to nadbudówka na dachu z zamontowanym, typowym oknem, obmurowana ścianami i przykryta dachem. Konstrukcja lukarny uatrakcyjnia bryłę budynku. Może stylizować budynek na starodawny lub bardzo tradycyjny. W budynkach nowoczesnych zasadniczo nie projektuje się lukarn, ewentualnie bywają one dużo większe, zwiększając optycznie przestrzeń w pomieszczeniach na poddaszu, doświetlają je. Lukarny najlepiej sprawdzają się w dachach o dużym skosie i kącie nachylenia. Coraz częściej w gotowych projektach domów pojawiają się koncepcje przewidujące dużą lukarnę obejmującą większą ilość okien. To doskonały sposób na znaczne zwiększenie dopływu światła.
 
Okna dachowe - połaciowe są możliwe do zamontowania w połaci dachu, tak aby jak najmniejsza powierzchnia wystawała ponad pokrycie dachowe, wtapiając się w dach. Nie wymagają dobudowania dodatkowych elementów ani ingerencji w więźbę dachową.
 
Niechęć do instalacji lukarn spowodowana jest często obawą przed nieprawidłowym ich montażem i problemami z nieszczelnością dachu. Wykonanie lukarn jest trudniejsze od typowych okien połaciowych, wymaga wmontowania w więźbę dachową dodatkowej konstrukcji. Najlepszym sposobem by uniknąć później przykrych sytuacji jest wystrzeganie się tanich i nieprofesjonalnych ekip budowlanych oraz zaopatrywanie się w materiały budowlane w dobrych hurtowniach. Nie kierując się zasadą "tanio=dobrze". Warto pamiętać, że tanie firmy zatrudniają pozornie opłacalnych, niewykwalifikowanych pracowników, a jakość wykonania lukarn jest nierzadko możliwa do zweryfikowania dopiero po kilku latach. Wymagają bowiem wykonania koszy w pokryciu i jego połączeń z murem, które należy odpowiednio ocieplić i zadaszyć. Rozszczelnienia nie pojawią się od razu.
 
Kwestia wyboru pomiędzy lukarną, a oknem połaciowym jest dość indywidualną sprawą. Z pomocą może pośpieszyć architekt adaptujący oraz zmysł estetyczny inwestora. Lukarny bardzo ładnie zdobią dach budynku, jeśli jest ich niewiele. Kiedy planujemy obsadzenie większej ilości lukarn należy pamiętać, że ich konstrukcja dodatkowo obciąża połacie dachowe. 
 
Jeśli w projekcie przewidziano lukarnę, przed jej usunięciem na korzyść okna połaciowego należy się dobrze zastanowić, nie tylko ze względów estetycznych. Sposób doświetlenia pomieszczeń przez jedne i drugie jest nieco inny. Osadzone na tej samej powierzchni okna połaciowe dają lepsze doświetlenie.  Przy planach zmiany funkcji pomieszczeń warto pamiętać, że lukarnę ciężko jest później zdemontować. Montaż lukarn należy też dobrze przemyśleć przy mniejszych dachach. Mniej widoczne okna dachowe nadadzą budynkowi spokoju i eleganckiej prostoty.
 
opracowanie: redakcja planz.pl