Dekoracyjne ściany z cegieł

Nawet na tak wczesnym etapie jak wyboru projektu domu, który w największym stopniu będzie odpowiadał naszym potrzebom, nie da się uniknąć marzeń o tym jak będzie w przyszłości wyglądać jego wnętrze. Decyzje dotyczące rodzaju mebli ich rozmieszczenia, czy kolorystyki wnętrz, możemy podjąć na późnym etapie. Są jednak marzenia, których realizacja powinna nastąpić na w miarę wczesnym etapie wykończenia. Do takich należy ściana z cegieł.

Dekoracyjną, nieotynkowaną ścianę z cegły najlepiej wymurować podczas budowania domu. Produkty, którymi się posłużymy, zależą tak naprawdę od zasobności naszego portfela. Na rynku działa wiele niewielkich manufaktur rzemieślniczych, które wypalają ręcznie tradycyjne cegły. Rękodzieło rządzi się swoimi prawami – produkty są unikalne, lecz nie należą do najtańszych. Najczęstszym i najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych płytek i okładzin imitujących cegły. Ceny takich produktów są dużo niższe. Ponadto, możemy wybrać z oferty wielu wzorów i kolorów w jakich są one dostępne.

Płytki mają zazwyczaj wymiary pionowe i poziome takie jak klasyczne cegły, ale są od nich cieńsze, dlatego po montażu ‘zabierają’ mniej powierzchni w pomieszczeniu. Można je przykleić prawie do każdej ściany. Można także dokupić elementy kształtowe do zastosowania w narożnikach, co daje złudzenie szerokiego ceglanego muru. Ponadto, we wnętrzach z cegłą na ścianie pokusić się możemy o zastosowanie różnorodnych ceglanych faktur, co przy zachowaniu jednolitej kolorystyki i prostoty okładanych form, pozwoli na uzyskanie bardzo ciepłego i naturalnego efektu.

Jeżeli nie chcemy poświecić całej ściany na ceglany mur, ale zależy nam na wkomponowaniu tego elementu w wystrój, możemy pokusić się o ceglany ciąg kominowy. Cegła na ścianie – zwłaszcza w ciepłym, charakterystycznie rudawym odcieniu – będzie się ciekawie wyróżniać na tle jasnego otoczenia. Ten prosty zabieg stworzy klimat całemu wnętrzu.