Miejsce do pracy i nauki


Jednym z ważnym elementów podczas planowania przeznaczenia pomieszczeń w nowym domu jest znalezienia odpowiedniego miejsca do pracy. Gdy w projekcie domu znajduje się dodatkowe pomieszczenie, które bez problemu możemy wykorzystać jako gabinet, rozwiązanie jest proste. Jak jednak zorganizować kącik do pracy, gdy gabinetu nie ma, bądź musimy przeznaczyć go na dodatkową sypialnię?

Miejsce, w którym możemy spokojnie usiąść i rozłożyć przed sobą dokumenty, bądź komfortowo popracować na laptopie, jest niezbędne w każdym domu. Domowe ‘biuro’ nie musi służyć nam jako miejsce codziennej pracy. Może być miejscem, do którego mają dostęp wszyscy mieszkańcy.

Miejsce pracy dla dzieci w wieku przedszkolnym
Jeżeli mamy dzieci w wieku przedszkolnym, w ich pokojach zazwyczaj stoją niewielkie stoliki, na których maja miejsce do rysowania i zabawy. Najczęściej jednak, dzieci nie chcą spędzać czasu same w swoich pokojach i wolą uczestniczyć w życiu rodzinnym w jego centralnym punkcie, czyli najczęściej na stole kuchennym. Dopóki mamy małe dzieci, warto zainwestować w obszerny mebel, który może równocześnie spełniać wiele funkcji.

Miejsce pracy dla dzieci w wieku szkolnym
Gdy dzieci trochę podrosną i pójdą do szkoły, potrzebują więcej ciszy i miejsca na naukę we własnych pokojach. Warto zainwestować w miejsce do pracy, które posłuży im przez kilka kolejnych lat. Biurko powinno być duże i wygodne, posiadać szuflady i schowki oraz miejsce, w którym swobodnie można położyć książki w trakcie odrabiania lekcji. Oprócz biurka, ważnym elementem jest oświetlenie, które musi być dostosowane do rodzaju pracy – jasne, punktowe, oświetlające miejsce pracy i nierażące.

W przypadku dzieci i młodzieży nie należy zastępować biurka stolikiem pod komputer. Stolik jest przeznaczony tylko i wyłącznie do użytku komputera i nie ma na nim wystarczająco dużo miejsca, aby mogło nadawać się do nauki, czytania czy pisania.

Gdy pracujemy w domu
Jeżeli nasza praca nie jest związana z koniecznością codziennego podróżowania do biura i możemy zaaranżować biuro w domu, najlepszym rozwiązaniem jest osobny pokój do pracy. Jeżeli nie posiadamy wolnego pokoju, warto pomyśleć nad znalezieniem w miarę spokojnego miejsca, które można zaadaptować na potrzeby biurowe.

Może być to część pokoju dziennego, część sypialni lub niewykorzystane miejsce w hallu na piętrze. Jeżeli decydujemy się na biuro w salonie, warto pomyśleć o choćby częściowym odgrodzeniu tej przestrzeni. Nie musi być to pena ściana, ale np. mebel rozdzielający część ogólną od części do pracy, jakiś rodzaj kurtyny lub parawanu w zależności od tego w jaki sposób urządzone jest wnętrze. Oddzielenie tego miejsca spowoduje, że łatwiej będzie skoncentrować się na pracy, gdy przynajmniej pozornie będziemy znajdować się w ‘osobnym’ pomieszczeniu. Również patrząc na nasze ‘biuro’ z drugiej strony, czyli spędzając czas w salonie, nie będziemy przytłoczeni widokiem pracy w czasie od niej wolnym.

Kolejnym miejscem do pracy może być wydzielony kawałek sypialni. Podobnie jak w przypadku salonu, dobrym pomysłem jest odseparowanie go za pomocą jakiegoś lekkiego elementu, który pozwoli optycznie oddzielić prace od wypoczynku. Zaletą kącika do pracy w sypialni jest na pewno fakt, iż można się w niej ‘zaszyć’ na dłużej i kontynuować pracę, nawet gdy cała rodzina jest już w domu i przebywa w salonie.

Podstawowe i uniwersalne zasady organizacji miejsca pracy i nauki

  • Biurko musi być ustawione prostopadle do okna, w taką stronę, by nie przesłaniać sobie obszaru pracy ręką, którą piszemy. Takie ustawienie względem okna jest w szczególności istotne dla osób, które pracują nie tylko przy komputerze,
  • Jeśli zmuszeni jesteśmy ustawić biurko wprost pod oknem, to musimy pomyśleć o zamontowaniu rolety lub żaluzji, bez tego światło będzie męczyć oczy,
  • Przesłonięcie okna przyda się również wtedy, gdy widok za oknem jest rozpraszający, bo za dużo się na zewnątrz dzieje itp.,
  • Dobrze jest tak ustawić biurko, by siedząc przy nim nie mieć za sobą drzwi. Siedzenie tyłem do drzwi powoduje dyskomfort,
  • Jeśli pracujemy przy komputerze unikajmy ustawiania monitora ekranem do okna, bo wszystko będzie się nam w nim odbijało,
  • Staramy się jak najbliżej ustawić dodatkowe szafki i regały, by móc swobodnie sięgać na półkę, czy do drukarki bez konieczności nieustannego wstawiania.

Polecamy projekty z dodatkowym pokojem na parterze, np. projekt AMARYLIS 4