Kuchnia otwarta czy zamknięta?

 

Połączyć czy podzielić? Razem czy osobno? Te pytania zadaje sobie z pewnością większość inwestorów planujących rozkład swoich przyszłych domów. Co wybrać? Jak większość dylematów przyszłych inwestorów, także i ten ma swoje wady i zalety.

Kupując gotowy projekt domu, zazwyczaj jeszcze na etapie adaptacji mamy możliwość dokonania wyboru, czy chcemy aby kuchnia była otwarta czy zamknięta. Podstawowym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest to czy lubimy gotować i spędzać w kuchni czas? Kolejnym, jest sam projekt – czy nasz wybór będzie pasował do reszty przestrzeni i czy jest na to miejsce?

Jeżeli kuchnia ma się stać przysłowiowym ‘sercem domu’, gdzie cała rodzina będzie wspólnie spędzać czas, na pewno warto wybrać projekt, w którym przestrzeń kuchenna jest duża. Mało tego, dobrą opcją może być otworzenie przestrzeni kuchennej na salon i połączenie obu jadalnią. W ten sposób domownicy przebywający w kuchni, mogą cały czas uczestniczyć z życiu rodzinnym poza kuchnią. Takie rozwiązanie ułatwia także logistykę podawania jedzenia, gdyż likwiduje przeszkody w postaci ścian. Wreszcie, otwarcie wszystkich przestrzeni, daje efekt przestronności, co ma szczególne znaczenie, gdy powierzchnia domu nie jest zbyt duża.

A co jeśli nie lubimy i nie chcemy gotować, a kuchnia jest dla nas albo miejscem przykrych obowiązków, bądź służy jedynie do odgrzewania gotowych dań? Jest to na pewno jeden z argumentów, aby powierzchnia kuchni była minimalna i zamknięta. Kolejna kwestia to poczucie estetyki – kuchnia jest miejscem, które rządzi się swoimi prawami i nie zawsze dotyczą one porządku. Wiele osób po prostu nie lubi spędzać czasu wolnego w salonie patrząc nieustannie na sprzęty kuchenne. Kuchnia jako odrębne pomieszczenie pozwala na radykalne odseparowanie czasu wolnego od obowiązków domowych.

Powyższe rozważania, choć niezwykle istotne z punktu widzenia komfortu przyszłych mieszkańców, schodzą często na dalszy plan w obliczu zagadnień czysto technicznych.

Wentylacja.
Niezbędna w każdym typie kuchni, ale absolutnie kluczowa w przypadku kuchni otwartej. Gotowanie, smażenie, pieczenie – wszystkie smaki i aromaty w kuchni otwartej natychmiast rozprzestrzeniają się po całym domu. O ile poranny zapach kawy w całym domu można zaliczyć do przyjemnych doznać, o tyle zapach smażonego wigilijnego karpia utrzymujący się tygodniami w zasłonach i tapicerce niekoniecznie. Dlatego niezbędna jest inwestycja w bardzo dobry system wentylacji, który będzie takie sytuacje minimalizował.

Meble.
W przypadku kuchni zamkniętej, mamy zazwyczaj do dyspozycji przynajmniej 3 pełne ściany, które możemy zagospodarować sprzętami kuchennymi. W kuchni otwartej, musimy pamiętać, iż do dyspozycji pozostaje nam jedynie część ścian. Ponadto, musimy pamiętać, iż otwarta kuchnia będzie zawsze widoczna z salonu, więc warto byłoby stworzyć spójną koncepcję wnętrza. W przypadku kuchni zamkniętej, mamy pełna dowolność w wyborze wyposażenia.

Sprzęty.
Na rynku mamy w zasadzie nieograniczony wybór sprzętów kuchennych. Wybierając wyposażenie do kuchni otwartej, zwróćmy uwagę na głośność. Spędzanie czasu w salonie z pracującą głośno zmywarką w tle lub korzystanie z ekspresu do kawy w trakcie spotkania towarzyskiego może nieprzyjemnie popsuć atmosferę. W przypadku kuchni zamkniętej, głośność sprzętów nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

Niezależnie od podjętej decyzji i wybranego rozwiązania, musimy pamiętać o jednym –zmiana koncepcji w trakcie użytkowania i urządzanie kuchni od nowa może nas dużo kosztować!

Gotowe projekty najciekawszych domów z nowoczesnymi rozwiązaniami na www.planz.pl