Jak się budować - krok po kroku

W tym przewodniku po etapach budowy wymarzonego domu skupimy się na kluczowych krokach przed rozpoczęciem projektowania i budowy. Na początku, przedstawimy proces uzyskiwania Warunków Zabudowy, zaczynając od wypełnienia Wniosku o Warunki Zabudowy. Omówimy informacje niezbędne do tego procesu, takie jak adres i numer ewidencyjny działki, rodzaj planowanej inwestycji oraz przybliżone parametry projektu. Następnie, skoncentrujemy się na identyfikacji ograniczeń wynikających z Warunków Zabudowy oraz kroku po kroku przewodniku po wyborze i dostosowaniu projektu domu. Ostatecznie, przedstawimy proces uzyskiwania Pozwolenia na Budowę, aby inwestorzy mogli świadomie przystąpić do realizacji swoich marzeń o własnym domu.

KROK 1 - Warunki zabudowy

Wypełnij Wniosek o warunki zabudowy i złóż go w Wydziale Architektury Urzędu Gminy lub Miasta.
W warunkach zabudowy mogą pojawić się terminy np.: "wysokość do kalenicy", "szerokość elewacji frontowej", czy "kąt nachylenia dachu w procentach" -  wyjaśnienie tych pojęć znajdziesz w naszym Słowniczku.
 
Do wypełnienia warunków zabudowy potrzebne będą poniższe informacje:
 
  • Adres i numer ewidencyjny działki, dla której chcemy uzyskać warunki. Numer ewidencyjny otrzymamy w wydziale geodezji starostwa lub gminy.
  • Nazwę (lub numer) drogi publicznej, z której jest wjazd na działkę.
  • Jaki rodzaj inwestycji planujemy na danej działce - czy ma być to rozbudowa istniejącego obiektu, czy też budowa od podstaw.
  • Przewidywane, przybliżone parametry inwestycji. Chodzi przede wszystkim o o powierzchnię działki, budynków, dróg, parkingów, zieleni, ale także o przybliżone wymiary samego budynku (powierzchnia całkowita, użytkowa, wysokość obiektu).
  • W jaki sposób chcemy zagospodarować daną działkę - czy ma być to dom jednorodzinny, bliźniaczy, na obrzeżach graniczących z inną działką, itp.
  • Szczegóły dotyczące budynku - ilość kondygnacji, konstrukcja dachu (kąt nachylenia, ilość spadów), ewentualna powierzchnia garażowa.
  • Planowany sposób:
    • zaopatrywania w ciepło (drewno, gaz, węgiel, olej, itp.)
    • dostarczania wody (z wodociągu miejskiego lub z własnej studni),
    • odprowadzania ścieków (system kanalizacyjny, zbiornik - szambo, oczyszczalnia przydomowa),
    • gospodarowanie odpadami (umowa z firmą systematycznie odbierającą pojemniki).
  • Szacunkowe, zgodne z warunkami przyłączenia, dobowe zapotrzebowanie na gaz, wodę i energię elektryczną.

KROK 2 - Ograniczenia wynikające z WZ

Wypisz w punktach ograniczenia jakie wynikają z warunków zabudowy (lub planu zagospodarowania przestrzennego).
Mogą to być np. :
 
  • maksymalna wysokość budynku - np. 8m,
  • maksymalnie 2 pełne kondygnacje,
  • dach dwuspadowy o symetrycznych połaciach, itd.
Jeśli określenia opisane w dokumencie są niezrozumiałe, zadzwoń lub napisz do nas. Wyjaśnimy i pomożemy znaleźć odpowiedni projekt.

KROK 3 - Wybór projektu

Przemyśl w jakim domu chciałbyś zamieszkać - czy ma to być dom parterowy, piętrowy, z poddaszem, ile potrzebujesz pokoi?, jaki metraż jest najbardziej odpowiedni). Po ustaleniu podstawowych parametrów, użyj naszej wyszukiwarki, która wybierze dla Ciebie projekty najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że budynek należy oddalić od granicy sąsiedniej działki o:
 
  • minimum 4m - ściany z oknem
  • minimum 3m – ściany bez okien (luksfery i wszelkie prześwity niebędące oknami traktowane są jako ściana bez okien)
  • minimum 6m – ściany wykonane są z materiału łatwopalnego (ściany drewniane nieotynkowane)
     
Jeśli Twoja działka jest wąska i jej szerokość to minimum 16 m, możesz ubiegać się o redukcję odległości ściany bez okna od granicy działki sąsiadów, o 50%, czyli do 1,5m. Potrzebna jest przy tym zgoda sąsiadów. Jeśli taka zgoda została wydana lub Twoja działka sąsiaduje z budynkiem w "ostrej linii zabudowy" tj. w granicy działki, Twój dom również może być częściowo lub w całości postawiony w "ostrej granicy". Dobudowywany budynek nie może jednak wykraczać poza powierzchnię ściany sąsiada (ani swą szerokością, ani wysokością).

Projekty domów na waską działkę znajdziesz TUTAJ.
Projekty domów piętrowych znajdziesz TUTAJ

Możesz również przesłać nam te informacje, a my wybierzemy projekty odpowiadające przedstawionym warunkom. 

KROK 4 - Co zrobić w wybranym projektem

Znalazłeś wymarzony projekt. I co dalej?
 
Należy przeprowadzić adaptację projektu architektoniczno - budowlanego (typowego) do postaci projektu budowlanego. W tym celu należy znaleźć architekta adaptującego. Najlepiej poszukać lokalnego biura architekta, w miejscu gdzie planowana jest budowa. Ze względu nas znajomość lokalnego planu zagospodarowania oraz wymagań lokalnych urzędów w kwestii dokumentacji, współpraca z lokalnym architektem może znacząco przyspieszyć czas kompletowania dokumentacji i tym samym oczekiwania na pozwolenie na budowę. Często architekt adaptujący ma dodatkowo uprawnienia kierownika budowy.
 
Po zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów należy udać się do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę (czas oczekiwania – ok. 60 dni) 

KROK 5 - Pozwolenie na budowę

W celu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę należy złożyć w Wydziale Starostwa Powiatowego wymagane dokumenty: projekt zagospodarowania działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej, projekt architektoniczno - budowlany, projekty przyłączy, wszelkie wymagane uzgodnienia, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, prawomocne warunki zabudowy, informacje o Bezpieczeństwie i Ochronie Zdrowia (BIOZ), oświadczenie projektantów adaptujących o zgodności projektu z przepisami i normami. Każdy lokalny urząd może wymagać dodatkowych dokumentów - warto uzyskać taką informację na etapie kompletowania dokumentacji.

KROK 6 - Uprawomocnienie

Uprawomocnienie decyzji o pozwoleniu na budowę następuje po dwóch tygodniach pod warunkiem, że żadna ze stron nie odwoła się od decyzji (nie wniesie zastrzeżeń do projektowanej inwestycji). Po tym terminie należy udać się do urzędu po potwierdzenie uprawomocnienia się decyzji (pieczęć urzędowa).

Pamiętajcie, żeby dokładnie analizować ograniczenia wynikające z uzyskanych warunków oraz dostosować wybrany projekt do swoich potrzeb. Teraz, z pełnym zrozumieniem procesu, możecie skierować się ku realizacji marzeń o wymarzonym miejscu do życia. Niech każdy kolejny etap budowy niesie ze sobą radość i spełnienie planów. Życzymy udanej podróży ku posiadaniu własnego, wyjątkowego domu!