Przepis na 'święty spokój'


Budowa własnego domu to często jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego ważne jest, by była przemyślana na etapie projektu i odpowiednio zrealizowana. O czym nie możemy zapomnieć, aby spokojnie mieszkać ? Wybierając projekt domu, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, ile pokoi i w jakim układzie chcielibyśmy posiadać, czy kuchnia ma być połączona z salonem, czy osobna, rozważamy ilość łazienek , przeznaczenie dodatkowych pomieszczeń itd. Kolejnym etapem jest poszukiwanie projektu spełniającego wybrane kryteria. W tym miejscu, jeszcze przed zrealizowaniem transakcji zakupu, powinniśmy zadać sobie jeszcze jedno bardzo ważne pytanie – jakie funkcje ma spełniać nasz dom długofalowo. Czy w przyszłości nasze dzieci zamieszkają razem z nami? Czy nie będziemy zmuszeni zaopiekować się naszymi rodzicami? Innymi słowy, jak zorganizować przestrzeń w domu, aby była uniwersalna.

Jedną z najważniejszych decyzji na tym etapie, jest wyodrębnienie stref ciszy, czyli miejsc, w którym będziemy mieć przysłowiowy 'święty spokój'.

Nawet najlepsza ściana z wbudowanymi drzwiami ma najczęściej taką izolacyjność, jak wmontowane w nią drzwi. Jak stworzyć własną strefę ciszy?

Sypialnia
Podstawową strefą podwyższonego komfortu akustycznego powinna być sypialnia. Optymalnym rozwiązaniem byłoby znalezienie projektu z przyległą łazienką, dzięki czemu łatwo będzie stworzyć odrębną strefę intymną. Izolacja powinna być zastosowana dwutorowo – raz na ścianie bądź ścianach dzielących sypialnię i inne pomieszczenia, dwa – na ścianie łączącej łazienkę z sypialnią, tak aby korzystanie nie przeszkadzało w spokojnym śnie.

Pokój dziecięcy
W tym pomieszczeniu kwestie podwyższonej izolacyjności ścian wydają się być oczywiste! Wyciszyć powinniśmy głównie ściany działowe sąsiadujące z sypialniami lub gabinetem czy pokojem do pracy. Warto pomyśleć także o montażu bardzo szczelnych drzwi.

Łazienka na parterze
Pomieszczenie zlokalizowane jest zazwyczaj na parterze w strefie dziennej, w niewielkiej odległości od salonu. Warto byłoby pomyśleć o zabezpieczeniu akustycznym, przede wszystkim jako o elemencie komfortu użytkowania i dla osób korzystających i dla tych pozostających poza pomieszczeniem, w strefie dziennej.

Garaż
W większości przypadków nie inwestujemy w ogrzewanie w garażu, co oznacza, że wszystkie pomieszczenia sąsiadujące mają obniżoną termoizolacyjność. To jeden argument za dodatkową izolacją. Kolejny to hałas, który towarzyszy uruchamianiu samochodu i który może zakłócać funkcjonowanie w strefie dziennej. Ponadto, garaż często służy także jako przydomowy warsztat, w których dokonujemy podstawowych napraw – mogą one także wprowadzać akustyczny dyskomfort.

Pokój filmowy/ Siłownia/ Pracownia
Jeżeli w naszym domu ma powstać jedno w tych pomieszczeń, także warto zastanowić się nad podwyższeniem komfortu akustycznego.

Niezależnie od tego jakie mamy plany zaaranżowania przestrzeni w naszym domu dzisiaj, musimy poważnie zastanowić się nad tym, jak mogą one zmieniać się na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci Izolacja i uszczelnianie ścian to dosyć poważne prace konstrukcyjne, których z pewnością nie chcielibyśmy organizować po wprowadzeniu się do wymarzonego domu.

Wybierz swój projekt domu - polecamy promocje pracowni MTM Style oraz Domplan!