Projekty domów 2017

Ilość wyników: 0
Popularność:
Brak wyników

Projekty domów 2017

1 stycznia 2017 roku zmieniło się w Polsce brawo budowlane i warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.Zmiany w przepisach prawa polskiego są efektem wdrażania dyrektywy 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Według postanowień dyrektywy od 2021 roku wszystkie nowe budynki powstające w krajach Wspólnoty Europejskiej będą musiały wyróżniać się praktycznie zerowym zużyciem energii. Takie regulacje są efektem troski o stan środowiska naturalnego, a ich celem jest systematyczna poprawa efektywności energetycznej budynków.

Aby zmiana prawa nie była zbyt drastyczna, polski rząd wprowadził program polegający na stopniowym zmniejszaniu zapotrzebowania budynków na ciepło oraz popularyzacji wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pierwsza optymalizacja miała miejsce w 2014 roku, druga nastąpi w styczniu 2017, a ostatnia w 2021 roku.

W obliczu zmiany przepisów, wszystkie pracownie architektoniczne w Polsce są zobowiązane do zaktualizowania posiadanych w ofercie gotowych projektów domów do nowych wytycznych. więcej informacji na temat nowych warunków technicznych oraz odpowiedzi na najwazniejsze pytania związane z ich wprowadzaniem znajduja się w artykule Nowe warunki techniczne 2017


Jakie trendy w budownictwie jednorodzinnym czekają nas w 2017 roku?

Zmiany w trendach w budownictwie mieszkaniowym to długi i powolny proces, który zazwyczaj dokonuje się na przestrzeni kilku lat i najczęściej podyktowany jest uwarunkowaniami prawnymi i ekonomicznymi. Po zmianie przepisów prawa budowlanego, nowopowstające domy na pewno będą ‘cieplejsze’. Konieczność zastosowania materiałów o wyższej izolacyjności, montaż grubszej termoizolacji, czy też zakup nowych, lepszych systemów grzewczych i wentylacyjnych oznacza także, że budowa domu będzie ‘droższa’. Różnica w cenie zwróci się po jakimś czasie w kosztach ogrzewania i użytkowania domu, ale koszty samej budowy będą wyższe niż rok temu.

Już pod koniec zeszłego roku, zwiększonym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się projekty domów małych i średnich o zwartych, prostych bryłach. Coraz częściej w zapytaniach klientów pojawiają się także hasła ‘projekty domów tanich w budowie’, ‘projekty domów energooszczędnych’ oraz ‘projekty domów o prostej bryle’. Wskazuje to jednoznacznie na umacnianie się trendów domów ekonomicznych oraz na wychodzącą na pierwszy plan kwestię kosztów inwestycji.

Inwestorzy wybierają najchętniej domy proste, dyskretne i komfortowe. Zwracają większą uwagę na funkcjonalny rozkład pomieszczeń i dobrze zaprojektowaną przestrzeń. Coraz częściej ważnym elementem decydującym o wyborze wymarzonego projektu domu są pomieszczenia dodatkowe, np. spiżarnia oraz garderoba. Zaplanowanie tych miejsc w gotowym projekcie, pozwala inwestorom na bardziej praktyczne zagospodarowanie pozostałej przestrzeni. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi projektami domów z garderobą oraz projektami domów ze spiżarnią.

W ramach redukcji kosztów inwestycji, w kręgu zainteresowania przyszłych inwestorów znajdują się także projekty pozwalające na połączenie różnych funkcji, np. projekty domów z garażem w bryle budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bryła budynku stanowi zwartą całość, co znajduje bezpośrednie przełożenie na koszt całkowity inwestycji. Dodatkowo, pomieszczenie garażowe, nawet nie ogrzewane, stanowić będzie izolację ściany zewnętrznej budynku. Innym rozwiązaniem poszukiwanym przez inwestorów, są projekty domów z wiatą garażową. Budowa wiaty znacznie obniża koszty całej inwestycji.