FAQ - czyli lista najczęstszych pytań

 

Wprowadzenie zmian w projekcie domu to naturalny krok dla wielu inwestorów, którzy chcą dostosować swoje przyszłe miejsce zamieszkania do indywidualnych potrzeb i preferencji. Firma Planz.pl oferuje możliwość modyfikacji projektów zgodnie z oczekiwaniami klientów, umożliwiając tym samym dostosowanie domu do konkretnych potrzeb i warunków lokalnych. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych informacji dotyczących wprowadzania zmian w projektach domów.

1. Chcę wprowadzić zmiany w projekcie.
Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w naszych projektach. Wydajemy bezpłatną pisemną zgodę na wszelkie zmiany. Projekt z nasienionymi zmianami przygotowuje dla Państwa wybrany architekt adaptujący. Projekty katalogowe z naszej oferty sprzedawane są tylko w wersjach dostępnych na stronie internetowej www.planz.pl
 
2. Kto naniesie zmiany na mój projekt?
W miejscu gdzie planowana jest budowa należy szukać tzw. "Architekta adaptującego" (lista takich architektów powinna być dostępna w urzędzie gminy, w Wydziale Architektury itd.) Architekt adaptujący zajmie się wrysowaniem projektu w działkę i naniesie na projekt dowolne modyfikacje.
 
3. Ile kosztuje adaptacja i naniesienie zmian?
Zmiany takie jak przeniesienie ścianek działowych, zmiany ilości, kształtu i lokalizacji okien i drzwi, zmiany funkcji pomieszczeń czy też zmiany materiałów zewnętrznych zazwyczaj są wprowadzane przez architektów adaptujących w ramach należności za adaptację projektu. Koszty samej adaptacji to koszt ok. 1300-2000zł, w zależności od regionu kraju.
 
4. Projekt jest murowany, a ja chcę drewniany
Kupując projekt w technologii murowanej powinieneś budować dom murowany. Zupełna zmiana technologii na szkieletową wymaga przeprojektowania całego budynku ( zmieniają się obciążenia, fundamenty, konstrukcja dachu). Wydamy zgodę na takie przeprojektowanie jednak wiążę się to z dużymi kosztami. Istnieją firmy wykonawcze, które podejmują się zmiany technologii budowy bezpłatnie przy skorzystaniu z ich usług wykonawczych. Zdarza się, że pracownia architektoniczna przygotowuje warianty konkretnego projektu przewidując także inne technologie. Prosimy o sprawdzenie czy istnieje poszukiwana wersja projektu, w zakładce - warianty projektu.
 
5. Co zrobić gdy wybrany dom nie mieści się na działce?
Zwężenie/poszerzenie budynku* to nic innego jak zmiana w projekcie. Istnieje możliwość wprowadzenia takich zmian, we własnym zakresie (podczas adaptacji). *zwężenie/poszerzenie budynku nie powinno stanowić problemu w przypadku domów o dachu dwuspadowym jeśli wiąże się to z wydłużeniem/skróceniem kalenicy dachu.
 
6. Czy przy zakupie mogę otrzymać również wersję elektroniczną?
W naszym serwisie możecie Państwo zakupić 4 wersje dokumentacji projektowej w wersji papierowej. W przypadkach niektórych projektów istnieje możliwość dokupienia również elektronicznej wersji projektu. Informacje o dostępności wersji elektronicznej zamieszczone są w zakładce - dodatki do projektu , na stronie danego projektu. W wyjątkowych sytuacjach udostępniamy pliki PDF (rysunki szczegółowe) wybranych części projektu przed zakupem.
 
7. Czy projekt ma datę ważności?
Projekt nie ma daty ważności.
 
8. Czy można budować za granicą wg. projektu kupionego w Polsce?
Można. Projekt należy przetłumaczyć, we własnym zakresie
 
9. Czy mogę zmienić sposób ogrzewania?
Zmiana sposobu ogrzewania jest możliwa w każdym projekcie. Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe (ze względu na kompaktowe wielkości pieców) można zastosować w każdym domu. Natomiast zmiana sposobu ogrzewania z paliwa gazowego, olejowego, kominkowego na paliwo stałe wymaga wygospodarowania kotłowni o odpowiednich wymiarach dla wybranego kotła (zależne od mocy). Ewentualnych zmian w instalacjach i kominach dokonuje się podczas adaptacji.
 
10. Czy mogę otrzymać kosztorys do projektu?
Większość naszych projektów ma sporządzony szacunkowy kosztorys budowlany. W takich przypadkach koszty budowy podajemy w zakładce - kosztorys, skrócone opracowania kosztorysowe (jeśli istnieją) dostępne są w zakładce - pliki do pobrania. Podane ceny prezentują koszty orientacyjne i nie stanowią oferty w rozumieniu prawa. Konkretne koszty należy uzgodnić bezpośrednio ze swoim wykonawcą.
 
11. Czy można zwrócić zakupiony projekt lub wymienić na inny?
Mają Państwo 14 dni od daty otrzymania przesyłki na podjęcie decyzji o zachowaniu lub zwróceniu projektu. W razie podjęcia decyzji o zamianie projektu bądź odstąpieniu od umowy należy w powyższym terminie przesłać nam oświadczenie o zamianie projektu na inny lub odstąpieniu od umowy oraz oświadczenie o niewykorzystaniu projektu w celu uzyskania pozwolenia na budowę i zwrócić przesyłkę (na koszt własny). Zwrot gotówki nastąpi w terminie 14 dni po otrzymaniu przez nas przesyłki i wskazaniu numeru konta bankowego na jaki ma zostać zwrócona kwota. W wyjątkowych sytuacjach czas zwrotu lub wymiany projektu możemy wydłużyć do 30 dni. Po tym czasie możliwa będzie wymiana projektu na inny z oferty tego samego autora. Może zostać również naliczona opłata manipulacyjna.
 
12. Co zawiera projekt?
Komplet dokumentacji projektowej składa się z 4 egzemplarzy. Każdy egzemplarz projektu domu zawiera projekty: architektoniczny, konstrukcyjny, instalacji sanitarnych (wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej), instalacji elektrycznej i instalacji odgromowej. W projektach znajduje się także charakterystyka energetyczna oraz zgoda na zmiany w projekcie. Do egzemplarzy projektów dołączamy również kopie uprawnień projektowych i zaświadczeń o przynależności do odpowiednich izb zawodowych. Do większości projektów mamy opracowany kosztorys szacunkowy.