Czy koszty budowy domu energooszczędnego są wysokie?

W polskich warunkach klimatycznych ogrzewanie jest nieuniknioną pozycją w zestawieniu kosztów eksploatacyjnych. Nie dość, że są nieuniknione, to z roku na rok ceny ogrzewania rosną, a światowe zasoby energetyczne maleją. Równocześnie coraz częściej mówi się o budownictwie ekologicznym i energooszczędnym. Czy nowe trendy w budownictwie oznaczają wyższe ceny realizacji?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że tak jak większość udoskonaleń i nowych technologii, za jakiś czas trendy proekologiczne staną się codziennością. Termomodernizacja lub budowa budynku energooszczędnego to inwestycja, która zwraca się zwykle w ciągu kilku lat, a obawa, że budowa domu energooszczędnego pochłonie ogromne kwoty, jest zwykle mocno przesadzona. Przy obecnych wskaźnikach ekonomicznych, uważa się, iż budowa domu energooszczędnego jest wyższa o około 5% więcej niż w przypadku domu tradycyjnego. Ponadto, należy pamiętać, że w przypadku inwestycji związanej z termomodernizacją lub budową energooszczędną, inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie i dopłaty.

Jednorazowa dopłata do kredytu na budowę budynku o standardzie energooszczędnym lub pasywnym wynosi odpowiednio 30.000 PLN lub 50.000 PLN. Aby otrzymać dopłatę, należy uzyskać standard EUco na poziomie 15 bądź 40 kWh/m2.

Kredytów z dopłatą udzielają banki, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SOB-Bank oraz Deutsche Bank PBC. Kwota kredytu nie może być mniejsza od kwoty wnioskowanej dotacji, a środki z niej pozyskane muszą zostać wydane bezpośrednio na polepszenie specyfikacji energetycznej budynku (izolacja, system grzewczy a nie na, np. wykończenie wnętrz.

Do standardowego wniosku o kredyt bankowy należy dołączyć:
- projekt budowlany w raz charakterystyką energetyczną budynku podpisaną przez projektanta
- potwierdzenie zgodności projektu z wytycznymi programu dopłat, wydane przez certyfikowanego weryfikatora
- kopię zezwolenia na budowę
- dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością

Wypłata dotacji następuje jednorazowo po zakończeniu budowy domu.
Wniosek o wypłatę dotacji powinien zawierać:
- potwierdzenie osiągnięcia standardu energetycznego
- świadectwo charakterystyki energetycznej budynku
- pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy - wypis z księgi wieczystej
- potwierdzenie, że inwestycja spełnia wymogi programu, wydane przez certyfikowanego weryfikatora, przy czym nie może być to ta sama osoba, która przygotowała opinię do wniosku o kredyt

Po złożeniu i weryfikacji dokumentów bank przekazuje wniosek o dotację do NFOŚiGW. Instytucja ma 30 dni na przekazanie środków do banku, a bank w ciągu następnych 2 dni roboczych przelewa dotację na konto kredytobiorcy.

Dopłaty można pozyskać nie tylko na nowo budowane nieruchomości, ale także na modernizację cieplną istniejących budynków. Środki finansowe mogą zostać wykorzystane na:

- termomodernizację budynku 
- wymianę systemu ogrzewania
- docieplenia

Środki moga także zostać wykorzystane na zwykłe prace remontowe, które przyczynią się do ograniczenia zużycia energii przez budynek, np. wymiana okien, elewacji, dachów.

Największy wybór projektów domów enegrooszczędnych - www.planz.pl