Cyberprzestępcy w domu inteligentnym

 

Dom inteligentny kojarzy się przede wszystkim z wygodą i bezpieczeństwem – czujniki pozwalające na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach , zautomatyzowane ogrzewanie, timery włączające światło gdy zapada zmrok, ogrzewanie podłogowe włączające się przed poranną pobudką i wreszcie alarm zabezpieczający dom przed włamaniem.

Okazuje się jednak, że wygoda i funkcjonalność nie są już jedynymi cechami domów inteligentnych. Doszedł do nich bowiem bardzo istotny aspekt bezpieczeństwa – cyberbezpieczeństwo.

W swoim założeniu, wszelkie udogodnienia w domu inteligentnym, których wspólnych mianownikiem jest stałe podłączenie do internetu, mają na celu ułatwienie codziennego życia domowników. Należy jednak pamiętać, że każdy system niewłaściwie chroniony, może działać w zupełnie odwrotny sposób – przynosząc więcej strat niż korzyści.

Ingerencja niepowołanych osób w prywatność, utrata danych osobistych, a także złośliwe oprogramowanie: oto największe niebezpieczeństwa związane z integracją domowej elektroniki i sprzętu AGD z internetem. Podłączone do sieci domowe urządzenia mogą umożliwić wyciek danych bądź ujawnienie poufnych informacji użytkownika.

Systemy i sprzęty, które mogą bez naszej wiedzy stać się dla cyberprzestępców furtką do naszego domu i życia codziennego.



1. Kamery monitoringu, automatyczne zamki, kody elektroniczne, czujniki ruchu. Wszystkie te elementy maja na celu ochronę domu przez potencjalnym włamaniem. Dzięki podłączeniu do internetu, właściciele zdalnie sterują urządzeniami obserwując swoje domy. Niestety, tą samą drogą mogą to robić także cyberprzestępcy. Jeżeli wspomniane urządzenia nie posiadają zabezpieczeń i nie są chronione, bardzo łatwo jest przejąć nad nimi kontrolę. Dzięki uzyskanym danym, potencjalni włamywacze poznają dokładnie czas, gdy właściciele wychodzą do pracy, kiedy dom stoi pusty, a także uzyskają dostęp do automatycznych zamków, co pozwoli im na włamanie bez użycia siły.

 

2. Inteligentne telewizory – Smart TV. Maja wbudowane kamery i mikrofony, rozpoznają głos i twarz dowolnego użytkownika, automatycznie obsługują ustawienia dla każdego domownika. Podłączenie ich do sieci może dać cyberprzestępcom ‘okno’ do naszego prywatnego życia – mogą oni uzyskać dostęp do danych zapisanych na dyskach telewizorów – filmów, zdjęć, przeglądanych przez nas treści, a także mogą posłużyć się wizerunkiem i tożsamością użytkowników.

 

3. Inteligentna lodówka. Być może trudno wyobrazić sobie zagrożenie ze strony tego urządzenia AGD obecnego w każdym gospodarstwie domowym, jednak podłączenie lodówki do sieci może odkryć jej zupełnie inne oblicze. Nowoczesne lodówki wyposażone w panel LCD umożliwiają użytkownikom na dokonywanie szybkich zakupów online -uzupełniania zapasów. Aby ułatwić ten proces, użytkownicy często zapisują dane logowania. Nawet jeżeli hasła nie są zapisane, system zabezpieczeń w sprzętach AGD pozostawia wiele do życzenia i nie stanowi przeszkody dla cyberprzestępców, którzy z łatwością mogą tą drogą robić własne zakupy na koszt nieświadomego posiadacza inteligentnej lodówki.

 

4. Inteligentny samochód. Może się wydawać, iż inteligentne systemy zamontowane w samochodzie nie mają zbyt wiele wspólnego z ochroną domu. Niestety, nic bardziej mylnego. Oprogramowanie nowoczesnego auta łączy się z internetem, aby aktualizować mapy, przekazywać informacje drogowe oraz podpowiadać trasy, jakimi zazwyczaj porusza się kierowca. Nietrudno sobie wyobrazić, na jakie niebezpieczeństwo narażony jest dom, gdy cyberprzestępcy uzyskają informacje o tym, gdzie w danej chwili znajdują się auta domowników i jaki czas potrzebny im jest na powrót.
 

Na tych kilku przykładach, można stwierdzić, że zagrożenia ze strony cyberprzestępców nie ograniczają się do złośliwego oprogramowania i oszustw. Cyberprzestępcy wiedzą, że im więcej sprzętów jest połączonych z siecią, tym zwiększa się ryzyko ujawniania prywatnych informacji. Jak temu zaradzić? Można inwestować w drogie urządzenia, których producenci deklarują wyższy stopień zabezpieczeń, można zrezygnować z tego typu udoskonaleń i postawić na inteligencję ‘naturalną’, nie ‘sztuczną’, albo można połączyć to co oferuje nam dzisiejszy rynek urządzeń inteligentnych z rozsądnym i rozważnym użytkowaniem.

Znajdź swój dom inteligentny na www.planz.pl