7 sposobów na zaoszczędzenie energii

 

W gospodarstwach domowych najwięcej energii jest pochłanianej przez ogrzewanie, na które przeznaczone jest 65% całej mocy wykorzystywanej przez domowników. Przy okazji remontu domu, w początkowych fazach projektowania czy na co dzień warto szukać sposobu na zaoszczędzenie energii. Nie trzeba marznąć, aby osiągnąć taki cel. Wystarczy zastosować się do 7 sposobów na zaoszczędzenie energii.
 

1. OPTYMALNA TEMPERATURA W POKOJACH

Każde obniżenie temperatury o stopień Celsjusza to oszczędzenie 6% energii. Należy w miarę możliwości dostosowywać temperaturę w różnych pomieszczeniach do następujących wartości: 24 °C w łazience, 16-18 °C w sypialni i w przedpokoju, 18-20 °C w kuchni, 20-22 °C w jadalni i salonie. Warto przyjrzeć się elementom wystroju wnętrz takim jak zasłony czy meble, które mogą utrudniać optymalizację ogrzewania jeśli zasłaniają grzejniki. Źle ustawione mogą zabierać do 15% ciepła.

 

2. WYŁĄCZENIE OGRZEWANIA PRZY DLUGIEJ NIEOBECNOSCI W DOMU

Kiedy nie ma nas w domu można zmniejszyć temperaturę ogrzewania. W przypadku 1-2 dniowej nieobecności ustawiamy temperaturę na około 15 °C, a przy dłuższej absencji na 12 °C. Pomieszczenia sypialne i pokoje gościnne nie muszą być stale ogrzewane. Trzeba jednak pamiętać żeby nie doprowadzić do całkowitego wychłodzenia pomieszczeń. W takiej sytuacji przydać się mogą regulatory ogrzewania ze sterownikiem dostosowującym się do pogody na zewnątrz.

 

3. ODPOWIETRZANIE GRZEJNIKÓW

W czasie rozpoczęcia sezonu grzewczego może się okazać, że grzejnik mimo otwartego zaworu nie grzeje wystarczająco. Przyczyną może być tzw. poduszka powietrzna w rurach powstała w sezonie niewymagającym używania grzejników. W takiej sytuacji należy odpowietrzyć grzejnik. Aby to zrobić trzeba zamknąć zawór termostatyczny, następnie otworzyć zawór do odpowietrzania znajdujący się na grzejniku. Trzeba przygotować jakieś naczynie, ponieważ po chwili zacznie się wydobywać woda z zaworu. Potem zamykamy zawór do odpowietrzania, a na koniec ustawiamy kurek termostatyczny w początkowej pozycji.

 

4. WŁAŚCIWA WENTYLACJA

Często wietrzymy pomieszczenia pozostawiając okna w pozycji uchylnej. Aby w pełni wywietrzyć pokój pozbywając się całego nieświeżego powietrza należy całkowicie otworzyć okna. Czas wietrzenia uzależniamy od pogody na zewnątrz, od 5 do 30 minut. Czynność wykonujemy kilka razy dziennie. Przed otwarciem okien należy wyłączyć ogrzewanie.

 

5. WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA ELEMENTY ZATRZYMUJĄCE CIEPŁO

Drzwi i okna są elementami, które będąc nieszczelnymi wypuszczają ciepło. Można temu zapobiegać montując specjalne rozwiązania zatrzymujące ciepło, jedną z metod jest np. samoprzylepna taśma uszczelniająca. Naklejamy ją w miejscu gdzie zauważyliśmy jakąś szczelinę. Jest to łatwy i tani sposób w porównaniu do wymiany okien czy innych elementów.

 

6. NOWE SYSTEMY GRZEWCZE I IZOLACJA CIEPLNA

Jeśli nasz system ogrzewania jest już przestarzały i planujemy jego remont, warto zastanowić się nad nowoczesnym systemem grzewczym i poprawą izolacji termicznej. Ocieplając ściany zewnętrzne, piwnicę, strych, montując okna z przeszkleniem termicznym możemy zaoszczędzić nawet do 2/3 energii grzewczej. Do takich zadań warto zatrudnić profesjonalistów, ponieważ tylko fachowo przeprowadzony remont przyniesie oczekiwane skutki.

 

7. SEZON GRZEWCZY

Jeśli zastosujemy się do wszystkich powyższych wskazówek możemy bez obaw czekać na rozpoczęcie sezonu grzewczego i już nigdy nie przepłacać. Pamiętajmy o wyłączaniu grzejników w nieużywanych pomieszczeniach oraz prawidłowym ustawianiu temperatury w odpowiednich pomieszczeniach. Mogą Państwo także wybrać jeden z naszych projektów domów energooszczędnych.