Ekologia w prawie budowlanym

 

Regulacje prawa budowlanego jakie przyjmowane są przez odpowiednie urzędy zbliżają się coraz bardziej do norm europejskich. Przepisy prawa budowlanego pozwalają już budować tylko domy energooszczędne, jednak wymagane wskaźniki zmieniać się będą z roku na rok.

Wskaźnik EP to wysokość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Wskaźnik Ep wyraża ilość energii niezbędną do zaspokajania potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Ep odnosi się do 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej [kWh/(m2rok)]. Wskaźnik EP jest ilościową oceną zużycia energii. W ostatnim czasie zmieniły się przepisy regulujące usytuowanie budynków oraz wysokości współczynnika Ep ,  który w najbliższych latach będzie coraz bardziej obniżany. Czyli polskie budownictwo stanie się coraz bardziej energooszczędne i ekologiczne. W 2014 wskaźnik EP dla domów jednorodzinnych wynosi  120 kWh/m2, w 2017 spadnie do 95kWh/m2,  natomiast do 2021 roku ma się zmniejszyć, aż do 70 kWh/m2.

                                                                DATA WPROWADZENIA kWh/(m2rok)

RODZAJ OBIEKTU 1 stycznia 2014  1 stycznia 2017 1 stycznia 2021   
Budynek mieszkalny jednorodzinny 120 95 70
Budynek mieszkalny wielorodzinny 105 85 65
Budynek gospodarczy, magazynowy, produkcyjny  110 90 70

                                                                                  DATA WPROWADZENIA W/m²K

RODZAJ PRZEGRODY 1 stycznia 2014 1 stycznia 2017 1 stycznia 2021
Ściany zewnętrzne 0,25 0,23 0,20
Dachy, stropodachy i stropy z nieogrzewanym poddaszem   0,20 0,18 0,15
Podłogi na gruncie 0,30 0,30 0,30

 

Współczynnik przenikania ciepła (U) w najbliższych latach też będzie się obniżać. Współczynnik przenikania ciepła to wartość U i podaje się ją w W/m²K. Współczynnik U to stosunek strumienia cieplnego do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. Dzięki wysokości parametru U możemy określić jakie są możliwe straty ciepła w przypadku stropów, ścian, okien i drzwi. Im niższa wartości U, tym niższe straty, czyli niższe  rachunki za prąd. Wprowadzane zmiany mają na celu popularyzowanie i zwiększanie korzyści z budowy domów energooszczędnych.

Mimo, że budownictwo energooszczędne to wyższe koszty, w przeliczeniu na metr kwadratowy budowanego domu, koszty zwiększają się o ok. 100zł. Zmiany przyniosą długofalowe korzyści, a poniesione koszty mogę zwrócić się już po 7 latach użytkowania budynków. Obniżenie wysokości Ep i U możliwe jest dzięki zastosowaniu lepszych materiałów izolacyjnych, grubości ścian zewnętrznych, ekologicznych źródeł ogrzewania, okien i wentylacji.

Wentylacja grawitacyjna nie jest już wystarczająca, należy  zastosować  co najmniej wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Ich wentylatory powinny pozwalać na regulację wydajności. W przypadku możliwej wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji o wydajności od 500m3/h trzeba zastosować urządzenia do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego.  Urządzenie musi mieć sprawność temperaturową co najmniej 50% lub dopuszczać możliwość recyrkulacji.

 

W 2024 roku domy energooszczędne nadal są popularne i często budowane z myślą o ochronie środowiska i o realnych oszczędnościach. Trendy w zakresie energooszczędności obejmują różne aspekty budynku - także wykorzystanie nowoczesnych technologii. 
 
 
Po pierwsze - Izolacja termiczna:
 
Skoncentrowanie na maksymalnej izolacji termicznej, zarówno ścian, jak i dachów. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych - aby minimalizować utratę ciepła zimą i utrzymanie chłodzenia latem.
 
 
Energooszczędne okna:
 
Wprowadzenie do projektów domów zaawansowanych technologii okien, takich jak okna wielokomorowe z dwiema lub trzema warstwami szyb, aby zminimalizować straty ciepła.
 
 
Technologie smart home:
 
Wykorzystanie systemów zarządzania energią w ramach inteligentnych domów. Inteligentne termostaty, czujniki ruchu - urządzenia, które pozwalają na optymalne wykorzystanie energii.

 
Odnawialne źródła energii:
 
Skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, aby generować energię elektryczną i cieplną.
 
 
Efektywne systemy grzewcze i chłodzące:
 
Zastosowanie zaawansowanych systemów grzewczych i chłodzących, takich jak pompy ciepła, które są bardziej efektywne energetycznie w porównaniu do tradycyjnych systemów.
 
 
Recykling wody:
 
Implementacja systemów recyklingu wody, takich jak zbiorniki deszczowe, oczyszczalnie szarych wód i efektywne systemy nawadniania ogrodów przy użyciu wód deszczowych.
 
 
Energooszczędne materiały budowlane:
 
Stosowane materiały izolacyjne przyjazne dla środowiska, drewno z certyfikatem FSC, czy beton o zmniejszonym udziale dwutlenku węgla.