Nie zapomnij o tarasie!

 
Podczas poszukiwań gotowego projektu domu sprawa tarasu staje się czasem drugoplanowa. Ciężko jednak wyobrazić sobie dom jednorodzinny bez tarasu,  czy zadaszonego tarasu. Taka przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjna to główne miejsce spędzania wolnego czasu w ciepłe dni. 
 
Wielkość i lokalizacja tarasu zależy głównie od wielkości, kształtu i usytuowania działki. Następnymi czynnikami determinującymi wielkość i lokalizacji tarasu/tarasów są indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców.
 
Planowanie tarasu
Przede wszystkim taras to nie tylko przestrzeń wokół domu, w obrębie  parteru, ale i zagospodarowane otwarte i pół otwarte przestrzenie na płaskich dachach. Tarasy częściowo wkomponowane w bryłę budynku powinny być zaplanowane już w projekcie, a nie podczas prac wykończeniowych. W większości przypadków są one częścią stropu. Najlepsze dla naszej strefy klimatycznej będą wszelkie tarasy zadaszone lub częściowo zadaszone. Ochronią one przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi lub deszczem, ale ich konstrukcja powinna być przewidziana tak by zbytnio nie zaciemnić pomieszczeń.
 
Lokalizacja tarasu
Najczęściej spotykane umiejscowienie tarasu to strona południowa lub zachodnia, z tych kierunków promienie słoneczne zapewniają najlepsze doświetlenie. Oczywiście w zależności od otoczenia, taras można zaprojektować tak aby było to miejsce spokojne, zaciszne i prywatne. Należy wziąć pod uwagę zabudowę sąsiednich działek, czy dróg dojazdowych do posesji. Tarasy z widokiem na przechodniów a co gorsza widok przechodniów na nasz taras nie dadzą nam poczucia intymności. Taras najlepiej jest rozbudować od strony leśnej, na większej przestrzeni, którą możemy wzbogacić o ciekawą roślinność.