Czas na kominek!

 
Od kilkunastu lat, nieustanną popularnością wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne, cieszą się kominki. Mogą one stanowić jedynie element dekoracyjny, wspomagać system ogrzewania domu, bądź stanowić jego zasadniczą część. Niezależnie od przeznaczenia, kominek stał się nieodłączną częścią salonów. Przepisy budowlane wyraźnie zakazują używania kominka jako jedynego źródła ciepła. Zaleca się, aby takie ogrzewanie było wspomagane grzejnikami wodnymi lub elektrycznymi. Jednak odpowiednio dobrane i sprawne urządzenie ogrzeje podpiwniczony dom nawet o powierzchni 250 m2.
 
Jaki kominek wybrać?
 
Kominek otwarty z paleniskiem murowanym z cegły. Zdecydowanie najbardziej widowiskowy. Niestety, aby rozgrzać i utrzymać temperaturę, zużywa się w nim bardzo dużo drewna, a do pomieszczenia, w którym się znajduje trafia zaledwie 20 proc. energii. Trzeba też stale pilnować ognia, żeby strzelające iskry nie wywołały pożaru.
 
Kominek z wkładem podłączany do komina. Wkład do kominka występuje w wersji żeliwnej (droższy, ale trwalszy) lub stalowej (tańszy, ale gdy jeden element się zepsuje, najczęściej trzeba wymienić całość). Jeśli chcemy cieszyć się dobrym sprzętem za rozsądną cenę, nie warto decydować się na wkłady tańsze niż 3,5-4 tys. zł. 
 
Kominek z płaszczem wodnym
Dobrym rozwiązaniem jest wkład do kominka z płaszczem wodnym, który podłącza się do centralnego ogrzewania. Jego korpus ma podwójne ścianki; przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą, która nagrzewa się ciepłem z kominka i „wędruje” do instalacji grzewczej. Decydując się na taki kominek, mamy także możliwość wyboru spośród wielu rozwiązań projektowych, co wiąże się ze zróżnicowaniem cenowym. Efektownie wyglądają wkłady kominkowe przeszklone z trzech stron i narożne. Są też modele z zaokrąglonymi (panoramicznymi) szybami, które przekazują więcej ciepła (40-45 proc.) niż płaskie (20-25 proc.) i dają lepszy widok na ogień. Im bardziej nowoczesny projekt, tym wyższa cena. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są szyby samoczyszczące – wewnętrzna strona pokryta jest przezroczystą warstwą metalu, od której odbija się ciepło nie przenikając na zewnątrz. Droższe modele kominków z drzwiczkami typu open-close mają dekoracyjne panele, za którymi można ukryć całe palenisko, a także harmonijkowe ażurowe żaluzje, które pozwalają na regulację ilości ciepła przekazywanego do pomieszczenia.

Biokominek
Biokominek to dobre rozwiązanie do wnętrz, w których nie możemy lub nie chcemy montować tradycyjnego paleniska. Biokominki działają na biopaliwo W wyniku spalania, powstaje para wodna, która jednak zawiera niewielką ilość dwutlenku węgla, że nie jest konieczne podłączanie urządzeń do komina, wystarczy dobra wentylacja pomieszczenia. Plusem jest też brak dymu, sadzy i popiołu. Niektóre modele umożliwiają stosowanie olejków zapachowych lub preparatów do aromaterapii.
 
Kominki kaflowe
Kaflowe kominki to, mówiąc w skrócie, nowoczesna technologia zamknięta w tradycyjnej formie. Jeśli marzy nam się kominek nagrzewający się jak dawny piec, urządzenie powinno mieć nieizolowaną obudowę wkładu, która dłużej zatrzymuje ciepło.
 
Najciekawsze projekty domów z kominkiem znajdziecie TUTAJ.
 
Ciekawostki
  • Jeżeli planujemy, aby kominek był  podstawowym źródłem ogrzewania domu, jego moc powinna wynosić minimum 100-150 W/m kw. 
  • W kominku najlepiej palić drewnem liściastym, bo zawiera mało żywicy i substancji smolistych. Aby drewno iglaste nadawało się do kominków, musi być dobrze przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu przez co najmniej dwa lata.
  • Palenie mokrym wsadem zmniejsza sprawność urządzenia.
  • Do palenia można również wykorzystać brykiety drzewne. Brykiety z węgla brunatnego są zbyt wilgotne, aby używać ich w kominkach.