Zmiany w projektach gotowych

Planując zmiany w gotowym projekcie domu zawsze trzeba skonsultować możliwość ich wprowadzenia z odpowiednim architektem z uprawnieniami. Gotowy projekt domu można w prosty sposób zmodyfikować dla potrzeb inwestora, jednak część zmian wymaga poważnych ingerencji w konstrukcję budynku. Do najczęściej wprowadzanych zmian w projektach gotowych należą: zmiany w wielkości, ilości i usytuowaniu otworów okiennych i drzwiowych, zmiany funkcji pomieszczeń, zmiany sposobu ogrzewania budynku, zmiany materiałów budowlanych.

Przy wyborze projektu domu warto pamiętać, że jeśli projekt nie spełnia w zupełności oczekiwań, można potraktować go jako projekt bazowy do prostej i opłacalnej modyfikacji. Dużo łatwiejsze będzie naniesienie zmian wpływających na wysokość budynku niż np. zmian w jego szerokości. W gotowych projektach domów można zmieniać bez zgody autora projektu kąt nachylenia dachu do 5 stopni. Zmiany w otworach okiennych i drzwiowych To zazwyczaj najprostsze zmiany w gotowych projektach. Usuwanie otworów w ścianach nie pociąga za sobą innych zmian, ale dodawanie nowych i powiększanie istniejących może wiązać się z poważnymi konsekwencjami - zmianą liczby lub przeprojektowaniem nadproży.

Przesuwanie ścian

Przeglądając gotowe projekty domu należy dobrze przyjrzeć się rzutom, gdy nie wynika z nich jasno, jaki analizujemy rodzaj ściany, koniecznie trzeba dopytać o to sprzedawcę projektu. Działowe ścianki można dowolnie przesuwac i usuwać. Zarówno na etapie adaptacji, ale również już podczas wykańczania domu. Ściany konstrukcyjne to ściany podtrzymujące stropy i dachy, ich usunięcie może wymagać przeprojektowania podciągów, słupów i ław fundamentowych. 

Zmiana funkcji pomieszczeń

Pomieszczenia o zmienianej funkcji to zazwyczaj: kuchnie, łazienki czy pomieszczenia gospodarcze. Ich specyfika polega na przyłączonych instalacjach oraz kominach wentylacyjnych i pionach kanalizacyjnych. Przy zmianie funkcji pomieszczeń trzeba wziąć pod uwagę przesuwanie i doprojektowywanie instalacji i kominów - nie zawsze jest to proste i możliwe. Np. zmieniając lokalizację salonu i kuchni należy pamiętać o konieczności - przesunięcia kominka w salonie,a także  instalacji wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych. Jeśli w projekcie piec gazowy c.o. zlokalizowany był w kuchni - również trzeba przemyśleć zmianę jego lokalizacji. Poważniejsza sytuacja jest w domach z poddaszem użytkowym. Nie możemy zapominać o ogromnym wpływie jaki kominy i 'piony' mają na układ i funkcjonalność pomieszczeń na kolejnej kondygnacji.

projekt domu takt

rys. przedstawia projekt Takt z pracowni MTM STYL.

Zmiany w obrysie budynku

To zmiany, które zawsze ingerują w jego konstrukcję, wielkość fundamentów, strop, dach. Każda nawet kilkucentymetrowa zmiana to dodatkowa i czasochłonna praca architekta. Warto więc dobrze przemyśleć sens i opłacalność tych zmian. Może okazać się, że lepszym rozwiązaniem okaże się dobranie projektu domu o idealnie pasujących wymiarach, a zmiany w funkcjach pomieszczeń pociągną za sobą mniej modyfikacji i kosztów. W przypadkach kiedy budynek chcemy koniecznie przedłużyć lub skrócić - prostszym sposobem będzie przedłużanie lub skracanie budynku wzdłuż kalenicy dachu ( w przypadku dachu dwuspadowego ).