Solary - potencjał słońca

Słońce to zdrowe,ekologiczne, bezpłatne, ogólnodostępne i niewyczerpalne źródło energii. Stosując  odpowiednie instalacje można wykorzystać jego zasoby i ogrzewać budynek ciepłą wodą dostępną przez cały rok. 
 
Potencjał słońca z powodzeniem można wykorzystać w systemach solarnych. Najważniejszym urządzeniem systemu solarnego jest kolektor. Kolektor słoneczny wykorzystuje promieniowanie słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i letniskowych. Może on służyć do podgrzewania także w budynkach gospodarczych i obiektach publicznych. 
 
Kolektor słoneczny, zwany solarem, przekształca promieniowanie rozproszone (odbijane głównie przez cząstki pyłów i gazów) oraz bezpośrednie (docierające w linii prostej do ziemi) w ciepło.
 
Całkowite promieniowanie docierające do Polski w ciągu roku, to około 1.000 kWh/m2. Takie natężenie wystarcza do efektywnego i ekonomicznego wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynkach.
 
Nowoczesny podgrzewacz akumulacyjny to główny składnik instalacji solarnej wykorzystującej energię słoneczną. Jego rola to:
- przekształcanie potencjału wydajności wykorzystywanych paneli
 
Obecnie można otrzymać 45% dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż kolektorów słonecznych skierowany jest do wspólnot mieszkaniowych i osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym, który nie może być podłączony do miejskiej sieci cieplnej.
 
Dotacja to maksymalnie 45% kapitału kredytu wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych, do których zalicza się:
  • koszt nabycia nowych zestawów kolektorów słonecznych
  • koszt montażu instalacji
  • podatek od towarów i usług (VAT)