Gotowy dom czy gotowy projekt domu?

 

Kupno gotowego domu w Polsce wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, ofert wciąż przybywa, a kupujących ubywa. Dlaczego?

Domy z rynku pierwotnego i wtórnego to ok 3% wszystkich nieruchomości, a większość z nich to typowe bliźniaki i szeregowce. Niewielu jest chętnych kupców. To wymusiło na deweloperach bardziej elastyczne podejście do tematu. Oferują oni dodatkowe atrakcyjne pakiety jak np. wykończenie wnętrza w cenie, sprzęt AGD gratis itd.

Ceny nieruchomości też mocno się obniżyły w ostatnich latach, nawet do ponad 30%. Powyższa sytuacja pozwoliła nieco ożywić rynek nieruchomości. U deweloperów, którzy budują na przedmieściach przybywa coraz więcej domów w stanie deweloperskim dostępnych w cenach poniżej 700 tysięcy złotych. Im dalej od miasta, tym taniej. Potencjalni nabywcy kierują się przede wszystkim ceną, na niekorzyść lokalizacji.

Minęły czasy kiedy to kupujący decydowali się na kupno domu o niskim standardzie w stosunku do ceny. Przy obecnej ilości ofert standard i cena idą w parze. Poza poszukującymi gotowego domu w dobrym standardzie, istnieje też grupa osób, które szukają okazji w postaci taniej nieruchomości do remontu lub dokończenia budowy.

Powojenna opuszczona kamienica czy kapitalistyczne szare mury mogą stanowić podstawę rokującej inwestycji - warunkiem jest przystępna cena i dobra lokalizacja.

Jednak budowa

Zakup domu w przestarzałej technologii, nie zawsze jest rentowny, dom może okazać się nieekonomiczny w utrzymaniu, a wydatki na docieplenie, wyposażenie w energooszczędne systemy grzewcze to kolejne wysokie koszty. Osoby poszukujące gotowych domów mogą szukać szczęścia u właścicieli nieruchomości na drogim osiedlu, w dobrej lokalizacji jeśli dom był "budowany pod siebie" z drogich materiałów, ale takich ofert jest niewiele i cena skutecznie odstrasza.

Same nieruchomości są trudne do odsprzedaży. Natomiast dyrektywy unijne dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków są już dla starych budynków nie do przejścia. Kolejne docieplenia to kolejne koszta. A przecież budowa domu choć trwa latami, może być przyjemna i najbardziej dopasowana do potrzeb mieszkańców i wymogów prawa budowlanego.

Większość inwestorów chce zamieszkać we własnym wymarzonym domu, bez kompromisów. Taka sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że ludzie coraz częściej decydują się na budowę we własnym zakresie. Szukają gotowego projektu domu (bo jest tańszy niż indywidualny) , część robót wykonują sami, a część zlecają profesjonalnym firmom wykonawczym.

Najczęściej kupowane projekty

Od kilku lat trwa ten sam trend. Poszukiwane są projekty domów o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych. Domy stawiane są na działkach około 1000-2000 metrów. Najchętniej parterowe z poddaszem, zlokalizowane w spokojnej okolicy. Coraz ważniejsze przy budowie domu są koszty jego eksploatacji, szczególnie koszty sezonowego ogrzewania. Koszty budowy domu o wskazanym metrażu, w najlepszym standardzie nie powinny przekraczać maksymalnej kwoty 600 tys. zł , a zazwyczaj jest to ok 400 tysięcy złotych. Podstawowy koszt realizacji 100-metrowego domu w średnim standardzie metodą półgospodarczą to kwota 250 tys.- 350 tys. złotych, w zależności od lokalizacji i użytych materiałów.

Wśród naszych projektów również można znaleźć domy tanie w budowie.

opracowanie: redakcja planz.pl