Budowa domu z tarasem lub z tarasami

 

Taras, to podczas letnich dni odpowiednie miejsce do pracy oraz towarzyskich i biznesowych spotkań. Tutaj można doskonale odpocząć, bawić się i biesiadować w gronie rodziny, znajomych oraz przyjaciół. Ostatnimi czasy taras stał się jednym z podstawowych elementów aranżacji ogrodów.

A może dwa tarasy?

W miarę możliwości polecamy budowę i zagospodarowanie dwóch tarasów. Taras przydomowy przeznaczony do spożywania posiłków na świeżym powietrzu przy odpowiednim zadaszeniu i konserwacji będzie służył latami. Z kolei taras ogrodowy, może być powiązany z altanką lub zdobiony wszelkiego rodzaju małą architekturą - altanki, grille, wędzarnie.

Przydomowy taras, jeśli będzie otwarty zarówno od strony domu, jak i ogrodu może zintegrować ze sobą obie przestrzenie. Taras ogrodowy, z dala od domu, w zaciszu kwiatów i traw, to strefa zabawy, ale kiedy trzeba też miejsce spokoju i wyciszenia. Opisane rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i cieszy się dużą popularnością.

Kompozycja nawierzchni

Wygląd tarasu nie może być przypadkowy. Nawierzchnia powinna komponować się ze stylistyką budynku i płynnie wpisywać się w aranżację ogrodu. Ważne są jej cechy użytkowe np. antypoślizgowość, odporność na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, i łatwość pielęgnacji. Warto też wybrać według własnego gustu ciekawy wzór nawierzchni i dobrać odpowiednią kolorystykę, co podkreśli atuty ogrodu, a przysłoni mankamenty otoczenia. Najlepsze tarasy powstają z betonowych kostek brukowych oraz płyt tarasowych.

Producenci oferują je w różnych kształtach, wzorach i kolorach. W prosty sposób można dopasować odpowiedni rodzaj nawierzchni tak by wpasować ją w otoczenie. Kwestie estetyczne i wykończeniowe nie muszą kłócić się z właściwościami użytkowymi tarasu. Wśród dostępnych na rynku materiałów do wykończenia tarasów można znaleźć te, które dopasują się do architektury domu.
 

opracowanie: planz.pl