10 rzeczy na jakie trzeba uważać wybierając projekt

 

Poszukując gotowego projektu domu skupiamy się na swoich upodobaniach i funkcjonalności domu, jego układzie wewnętrznym, wyglądzie elewacji, kolorystyce czy balkonach. Niewiele osób ma jednak świadomość, że są to sprawy bardzo elastyczne, a znalezienie gotowego projektu domu będzie łatwiejsze jeśli wykorzystamy w pełni swoją wyobraźnię.
 

Drobne detale, kolorystyka czy lokalizacja drzwi i okien zawsze można w projekcie zmienić podczas adaptacji lub przy wykańczaniu budynku. Bryła i konstrukcja budynku to już zupełnie inna sprawa, tutaj potrzebna będzie wiedza i doświadczenie dobrego architekta bowiem zmiana szerokości budynku wiążę się z koniecznością przeprojektowania całego budynku. Podobnie jest z innymi parametrami, które często określają warunki zabudowy czy plan zagospodarowania przestrzennego.
 

Kupując projekt domu chcemy zawsze wybrać najlepiej i mieć wymarzony dom, ale najlepiej będzie również wybrać projekt zogdny z narzuconymi przez urząd gminy warunkami. Oto kilka najważniejszych:
 

10 rzeczy na jakie trzeba uważać wybierając projekt
 

1. Szerokość elewacji frontowej

Często mylona z szerokością budynku. W skrócie jest to część budynku równoległa do drogi, bez wykuszy, balkonów i cofniętych częśći budynku.

 

2. Kąt nachylenia dachu

W warunkach zabudowy często podawany jest dopuszczalny zakres.



3. Wysokość budynku, wysokość elewacji

Dwie osobne wysokości - wysokość budynku - to ta od poziomu "zero" do kalenicy, wysokość elewacji - ta od gzymsu do okapu.



4. Szerokość działki

Ograniczenie bardzo istotne, dla ścian bez okien można dom zbliżyć do granicy działki na odległość 4 metrów, natomiast tam gdzie ściany mają okna są to 3 metry.



5. Wielkość kotłowni

Niewielkie kotłownie ograniczają możliwości co do wyboru rodzaju ogrzewania, jeśli planujemy ogrzewanie paliwem stałym (węgiel, ekogroszek) to należy zwrócić uwagę by kotłownia była duża. Najpewniej jeśli będzie miała więcej niż 10m.kw. i dostęp z zewnątrz.



6. Kalenica - równoległa do drogi, prostopadła do drogi

Warunki zabudowy mogą, ale nie muszą definiować tej wartości. Warto pamiętać, że nie każdy dom można usytuować na działce odpowiednio względem wszystkich stron Świata.



7. Rodzaj dachu

Najpopularniejsze domy mają dachy dwuspadowe lub wielospadowe, zdarzają się i dachy płaskie, pulpitowe, ale jest to sporadyczna sytuacja pojawiająca się w planach zagospodarowania.



8. Koszty budowy

Jeśli budżet mamy ograniczony, warto temat poważnie przeanalizować i nie sugerować się tylko szacunkami kosztów, i zainwestować w zlecenie wykonania pełnego kosztorysu. Podczas budowy też się przyda przy negocjacjach z hurtowniami i wykonawcami.



9. Spadek terenu

Wszelkie spadki terenu na działce znacznie ograniczają możliwości budowy każdego typu budynku. Jeśli działka ma duży spadek lepiej wybrać dom prosty o niewielkiej bryle, ale za to wyższy.



10. Powodzie, tereny podmokłe

Budowa domu na takim terenie będzie bardzo specyficzna, domu z piwnicą raczej postawić nie można. Najlepiej wtedy skonsultować się z biurem obsługi i poprosić o wskazanie projektów, które będą odpowiednie. Są to domy z podniesioną kondygnacją parteru lub jej brakiem.